Transformers - Víc, než se zdá

Čtenářský blog

Transformers stop motion animace

Vaše oblíbené Transformers postavičky nemusí sloužit pouze pro výstavu nebo na hraní. Nejen v Americe už delší dobu existuje jiné populární využití hraček a mnozí z vás už jistě ví o čem je řeč. Kde tedy najít nejlepší stop motion videa nebo jak udělat své vlastní? A co to vlastně je? :)
Takzvané stop motion (animace po okénku) je druh animace, při kterém se využívá očního klamu. Finta je v co nejrychlejším střídání na sebe navazujících obrázků, což si pak náš mozek vyloží jako pohyb. Využití stop motion animace ve světě 2D animáčů jistě všichni známe, mnohem větší efekt ale tento proces má pro rozpohybovávání skutečných modelů. Filmové umění využívá stop motion animace už od svého zrodu. Vznikl tak například legendární souboj přerostlé opice s pravěkými ještěry ve filmu King Kong z roku 1933 nebo monstrózní Kraken ze Souboje Titánů (1981). Filmovou historii ale teď nechme spát, pro nás je totiž důležité docela jiné využití tohoto druhu animace. Pomocí stop motion totiž nemusíte oživovat jen tvarovatelné modely, ale i věci denní potřeby: kancelářské pomůcky, nábytek, lidi a třeba i hračky. A přesně to nás bude zajímat.

Pro samotnou tvorbu vaší vlastní animace není třeba ničeho složitějšího. Především potřebujete nějaké ty „herce“ a nápad. Pak existuje spousta speciálních programů a videokamer, ale pro nějakou tu skromnější domácí práci vám stačí jen lepší digitální foťák a nějaký jednoduchý program na slučování obrázků (mohu doporučit například takový VirtualDub).

Z toho by se pak mohlo zdát, že na tom vlastně není nic složitého a bohužel si to i většina lidí myslí. K opravdu koukatelné stop motion animaci je ale třeba silná dávka trpělivosti a sebeovládání. Čím větší návaznost mezi jednotlivými obrázky bude, tím líp (průměrně by to mělo být okolo 10-15 snímků za vteřinu). V lepším případě tak daný začínající režisér tvrdě narazí, vezme si ponaučení a vrátí se k rýsovacímu prknu. V tom horším se ale rozhodne své „dílo“ publikovat tak jako tak.Toto je naprosto perfektní příklad jak se to nemá dělat. Tvůrce tohoto skvostu pohořel na klasických problémech. Cukání kamery, změna osvětlení a především tak pomalé přechody obrázků, že dosáhnout alespoň zdánlivého pohybu by nedokázal ani kdyby se měl stavět na hlavu. Realita je však taková, že videí podobné kvality je na internetu drtivá většina.

Postupme však o příčku výš. Konkrétně na YouTube.com, kde se fenomén animací Transformers hraček projevuje asi nejvíce, je dost jak špatných kusů tak i těch velice vydařených. Ti nejviditelnější uživatelé si většinou udržují vlastní styl, díky kterému se pak dají různé animace dělit na určité druhy. Například velice populární user nightslash2020 vytváří díla vizuálně sice poměrně průměrná, na kontě má zato brilantní příběhy. Toto je například první část jeho slavné trilogie sestavující se dohromady z pěti videí.Snad ještě populárnější v daném žánru je mladý pán mirasoltwins, který asi nejraději kopíruje záběry ze samotných filmů nebo seriálů o Transformers. Klasická ukázka jeho práce je například jeho podání souboje Autobotů s Decepticonem Brawlem.Ale pojďme ještě výš. Na webu můžete narazit i na stop motion animace, které váš zrak ošálí úplně. Na to ale už přecejen potřebujete trochu víc než jen váš věrný foťák a nepřímý editační program. Tohle už bývají práce profesionálů, bohužel ale detailní rozpohybování dané figurky je taková fuška, že na sebemenší narativní linii můžete zapomenout. Ale stejně to stojí za to.A přesto se ještě může objevit někdo, kdo skloubí jak geniální příběh tak i brilantní a uvěřitelnou animaci a vytvoří tak jedno z nejlepších Transformers stop motion vidí vůbec. A tímto videem bych taky rád ukončil tento příspěvek a doufám, že se alespoň někdo z vás odhodlá vzít svého oblíbeného Transformera ze zaprášené poličky a pustit se do natáčení.Václav "Thrawn" Urbánek
Poslední komentáře
06.03.2009 18:55:47: smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}
25.03.2008 19:21:19: Ten předposlední a poslední jsou suprový, ale chudák optimus :)
 
Copyright © 2007-2008.
Bez souhlasu provozovatele stránek je zakázáno kopírování veškerého zde publikovaného materiálu.
Pro další info se obraťte na mtmte@email.cz.