Transformers - Víc, než se zdá

Novinky

Transformers Animated: Pilotní epizoda je venku

26. prosince ve 20:00 (čti 27. prosince ve dvě ráno :) byl na americké kabelové stanici Cartoon Network konečně odvysílán 90minutový animovaný film Transform and Roll Out!, který je předskokanem nového seriálu, jenž se začne vysílat 5. ledna příštího roku. A jak to dopadlo?

Už jen úvodní minuty, které obsahují záběry z původního G1 seriálu a berou je jako historický materiál, nám dávají jasně najevo, že Transformers Animated rozhodně nemá v plánu stát se lepším tím, že by si tupě razil svou vlastní cestu. Právě naopak se nám chystá ukázat 90 minut uctívající to nejlepší, co ze světa Transformers známe. Tedy, alespoň ze začátku.

Uprostřed pustého vesmíru se setkáváme s dělnickou lodí Autobotů. Její velitel Optimus Prime ale není žádný mýtický hrdina, v němž by se kloubila moudrost a síla. Je to spíš typická ukázka mladého nezkušeného vůdce, který místo plnění svých povinností stále dokola sleduje historické záznamy velkých bitev a nechává se unášet myšlenkami, že by se sám stal hrdinou. Onou duší veterána tu disponuje spíš zdravotník Ratchet, který jako jediný člen posádky pamatuje na hrůzné útoky Decepticonů a jejich velitele Megatrona. Tvůrci seriálu si dali s minulostí tohoto univerza opravdu záležet, a tak se nám opět dostává jakési pocty ke Generation 1. Velká válka dávno skončila a Decepticoni už jsou jen starým mýtem. Většina Autobotů se tak opět vrací ke svému původnímu naprogramování jako spotřební stroje, a jenom několik těch zbývajících, ke kterým Optimus s úctou vzhlíží, zůstávají ve zbroji a drží pořádek na Cybertronu. Decepticoni však zdaleka nejsou jenom zaprášenou vzpomínkou, a prakticky bezbranná posádka Autobotů, ke kterým se právě blíží Megatron se svou družinou, to zanedlouho pozná na vlastní kůži.

Kromě již zmiňovaného opravdu až sentimentalismus vyvolávajícího zpracování těží seriál své klady především z propracovanosti hlavních postav. Jistě, z technického kreslení by si animátoři asi moc dobrou známku neodnesli, ale ta notná dávka personifikace, kterou do příběhu zanesli, dodává postavám větší důraz na jejich vlastní já. Vedle Optima a Ratcheta tu je Prowl, elegantní drsňák, který zrovna není na týmovou práci, masivní Bulkhead, klasický prototyp velkého chlápka s velkým srdcem, a pak ještě Bumblebee, jako vždy nezvedný teenager, který má z celé skupiny nejblíže k lidem.

Bohužel, s lidmi samotnými je trošku potíž, protože po opravdu excelentním úvodu odehrávajícím se v prázdném vesmíru sráží příchod na Zemi tento film tvrdě na kolena. Ať už jde o poněkud zarážející zařazení děje do naší budoucnosti nebo fakt, že z party Autobotů se náhle stává typické komando superhrdinů, co zachraňuje mimina z hořících paneláků. Tato část filmu navíc docela okatě vykrádá Bayův film Transformers, za vše mluví například závěrečná pointa s Megatronem ala „jak se nám asi podařilo vymyslet tak pokročilou technologii?“

Celkově se ale Transformers Animated: Roll Out! skutečně povedl. Původní charaktery se za své vytuněné následníky rozhodně nemusí stydět a po dlouhé době se nám také na televizních obrazovkách dostává opravdu pořádných robomlátiček bez zbytečných zásahů nekonečnými dialogy – které se tentokrát opravdu nejen podařilo udržet na uzdě, ale dokonce je i odlehčit.

Určitě byste si tak tento úvod do Transformers Animated univerza neměli nechat ujít. Problém bude ale možná v tom, JAK si ho nenechat ujít. Ten jediný možný zdroj který by nám z České republiky dovoluje tento seriál sledovat je již od rána hluchý a kdo ví, kdy naskočí. Pokud si však pospíšíte, můžete film v poměrně horší kvalitě rozstříhán na webu YouTube (nápověda, začněte zde), kde se ale co nevidět můžou objevit hlavouni z CN a daný zdroj smazat. Až (/pokud) ale nějaká ta plnohodnotná verze nakonec naskočí, jsem ochoten k ní udělat titulky. Byť jsou výsledky ankety o jejich žádanost poměrně vyrovnané, jsou mnohem vlídnější, než jsem původně předpokládal. :)

Žádné komentáře
 
Copyright © 2007-2008.
Bez souhlasu provozovatele stránek je zakázáno kopírování veškerého zde publikovaného materiálu.
Pro další info se obraťte na mtmte@email.cz.