Transformers - Víc, než se zdá

Témata

Optimus Prime

Optimus Prime je nejen bezkonkurenčně nejznámější a nejoblíbenější Transformer na světě, ale navíc i jeden z největších symbolů americké popkultury (nejen) 80. let. V síle jeho dobrosrdečnosti, odvážnosti a odhodlání mu může konkurovat tak maximálně Mirek Dušín. Má-li doma nějaký fanoušek Transformers byť jenom jednu jejich hračku, téměř jistě je to právě Optimus.

Pokud bychom chtěli trochu prohrábnout Primeovu minulost, jako na dlani se nám nabízí jeho životní příběh z Generation 1, takže směle do toho:

Optimova pouť začíná 9 milionů let před boji s Decepticony na Zemi. Tehdy to však zdaleka nebyl ten starý dobrý Prime, jakého známe, nýbrž Transformer jménem Orion Pax. Vlastně to byl robot, jako každý druhý. Chodil do práce, občas poklábosil se svým přítelem Dionem a randil s půvabnou Ariel. Jednoho dne ale do Orionova života vstoupil Megatron. Ten zrovna uskutečnil svůj převrat a v čele svých vojenských robotů likviduje ostatní stroje. Když se mu Orion postaví, je smrtelně raněn. Před zánikem ho však zachrání jeden z nejstarších Transformerů Alpha Trion. Ten ho nejen vyléčí, ale i zdokonalí. Z Oriona Paxe se tak stává Optimus Prime (Optimus znamená latinsky nejlepší – dumáte-li nad tím, proč má mimozemský robot latinské jméno, tak vězte, že to opravdu nemá smysl :), odhodlaný za každou cenu zničit Megatrona. Když se pak oba poprvé střetnou tváří v tvář a Megatron se Optima zeptá: „Co si zač?“, Optimus Prime odpoví: „Tvá nejhorší noční můra.“

A pak už se setkáváme se starým dobrým G1 Primem. V úvodní epizodě seriálu je to samozřejmě on, kdo vede výpravu Autobotů na Zemi. Tam si pak dává za cíl ochránit lidstvo před zhoubným Megatronem, jehož hlavním plánem je sice vytěžit ze Země co nejvíce energie pro upevnění své moci na Cybertronu, jako bonus by však rád zotročil všechen pozemský život, který pro něj není nic víc, než špína. To, že by byl Optimus pro Zemi ochoten obětovat i vlastní život, je častým tématem jeho konverzačních potyček s Megatronem. Vlastně celý Optimův vztah se svým úhlavním sokem je velice komplikovaný. Megatron Primea respektuje a ví, že by z něj byl silný spojenec. O to větší nechuť pak cítí k jeho ideálům, které z něj podle Megatrona dělají slabocha.

Jako každý Transformer, i Optimus Prime má svůj alternativní mód, tedy stroj, do kterého se může přeměnit. V jeho případě je to veliký červenomodrý kamion s návěsem, který ukrývá spoustu udělátek a vylepšení. Mezi jeho zbraně patří kanón a energetická sekera. Jako každý z řady vůdců Autobotů má Optimus ve své hrudi také zdroj obrovské síly, známý jako Matrici, která se přenáší z Autobota na Autobota.

Jak čas letí, z Optima se stává čím dál silnější charakter. Vedle neustálých bojů s Decepticony sem tam utrousí nějaký ten heroický monolog nebo pomůže svým spolubojovníkům s jejich vnitřními krizemi, a tak to jde samozřejmě nejen v seriálech, ale i komiksech atd... (Právě komiksy navíc rozvádějí poměrně zajímavé vedlejší linie, jako například vysvětlení, jak Prime získal Matrici. Komiksy je však potřeba brát trochu s rezervou, protože další Primeovy příběhy si už s těmi seriálovými časem začnou silně protiřečit.)

Poměrně silný zvrat nastává ve filmu Transformers The Movie, kdy Optimus umírá. Obrovská divácká oblíbenost to tak však moc dlouho nenechala a tak se Prime zase vrací. S následujícími sériemi i dalšími seriály či komiksy už je prostě normální, že Optimus Prime občas umře, aby se za chvíli mohl s plnou parádou zase vrátit.

A tak to jde pořád do kola.

Když přeskočíme Optimova Maximalského nástupce Optima Primala ze seriálu Beast Wars, další verze Primea se nám nabízí v univerzu Robots in Disguise. Stejně jako ostatní hrdinové z Generation 1, kteří se objevili v tomto dějovém odvětví, i Optimus Prime je zde pouze jiná verze svého staršího já, nejen s pozměněným životopisem, ale i vzhledem. V této Transformers sérii má Optimus jako alternativní mód hasičský vůz. Přes všechny změny je však hlavní příběhová linie stále stejná: Optimus Prime a ostatní Autoboti bojují proti Megatronovi.

Nejinak tomu je v následující sérii Unicron Trilogy. Z Optima se tak postupem času stává jen beztvará figurka s přesně stanoveným chováním. Pořád ty stejné hlášky, pořád ty stejné grify, ale už to prostě není ono.

Optimův velký comeback přichází ruku v ruce s filmem Transformers dějového univerza Live Action Movie. Tvůrci tohoto filmu si byli moc dobře vědomi, že provedením nějakých zásadnějších změn na Optimovi by jim zajistilo jistou smrt rukama fanoušků. Když se tedy přenesete přes jeho hi-tech vzhled (který byl ale zaveden u všech Transformerů) a poněkud modernější verzi jeho alternativního módu, na velkém plátně si užijete starého dobrého Optima Primea, připraveného za dobrou věc obětovat i sama sebe.

"Každý myslící tvor má právo být svobodný."

Tým režiséra Michaela Baye ale nezapomněl ani na jiné stránky Optimovy osobnosti. Například jeho finální souboj s Megatronem je dechoberoucí nejen z perspektivy akčnosti, ale i ze seriálem tolik vypilovaného vzájemného vztahu mezi oběma hlavními protihráči. Když si oba navzájem vmetou do tváře své výčitky a připomínky (Optimus se snaží Megatrona přesvědčit, že lidé mají právo na život) a Megatron je konečně poražen, Optimus Prime mu přes všechnu svou nenávist k němu říká: „Nedal jsi mi jinou možnost, bratře.“ To je ostatně ještě víc zdůrazněno v komiksu Transformers: Movie Prequel, kde Optimus společně s Megatronem vládne Cybertronu a jsou skutečně bratry.

Se skutečně renesančním přístupem k Optimovi pak přichází seriál Transformers Animated. Tady se nám totiž místo nezlomného vůdce představuje mladý nezkušený velitel opravářské jednotky Autobotů, jehož organizační schopnosti se začínají teprve vyvíjet. Mnoha fanouškům se takový Prime nelíbí a je to pro ně urážka originální postavy. Ovšem nesmíme zapomínat na to, že nikdo se hrdinou nerodí, ale musí se jím stát.


Postava Optimus Prime se vyskytuje ve všech dějových univerzech

 
Copyright © 2007-2008.
Bez souhlasu provozovatele stránek je zakázáno kopírování veškerého zde publikovaného materiálu.
Pro další info se obraťte na mtmte@email.cz.