Transformers - Víc, než se zdá

Témata

Prajiskra

Prajiskra, jinak také Krychle se anglicky řekne Allspark s tím, že slovo spark skutečně znamená jiskra, ale ve světě Transformers je to výraz pro jakousi duši nebo duchovní energii, pomocí které vdechl Primus život každému Transformerovi.

Prajiskra má ale ve světě Transformers hned několik významů. Úplně poprvé se s ní setkáváme už v Generation 1 prostřednictvím Matrice. V jedné scéně z Transformers: The Movie řekne Optimus Prime těsně před smrtí: „...až do toho dne, než všichni budeme jedno.“ I když tehdy samozřejmě myslel Matrici, dnes už se z toho vpodstatě dá vyčíst definice Krychle.


Prajiskra sama osobě se ale vyskytuje až v seriálu Beast Machines. Zde je to jakési magické shromaždiště duší (jisker) všech Transformerů. Pro tento význam Prajiskry by se tedy spíš hodil přesný překlad slova Allspark, čili Všejiskra, což už mluví za vše.

Aktuálně podstatně známější pojmutí Prajiskry bylo uvedeno ve filmu Transformers (T07). A jelikož ten, z důvodu prezentace Transformerů hlavně dosud nezasvěcenému publiku, většinu základních mytologických kamenů Transformers universa výrazně zjednodušuje nebo vynechává, zastupuje Prajiskra hned několik funkcí. Svou velikostí a množstvím energie připomíná Matrici, hlavní rozdíl ale tkví v tom, že Matrice se přenáší v hrudi každého vůdce Autobotů, zatímco ve filmu jde o to, že vložení Krychle do hrudi nějakého Transformera oba dva zahubí (a to včetně Optima). Dále pak Prajiskra ve filmu zastupuje i Primuse, jakožto stvořitele Transformerů.


Než započal čas, byla Krychle.
Nevíme odkud se vzala, víme ale, že umí tvořit světy a zaplnit je životem. Tak se zrodila naše rasa...“

Ano, i takhle jednoduché to může být. Krychle tu ale není jen proto, aby se díky ní mohl jednou větou vysvětlit zrod velkých robotů z vesmíru, Prajiskra hraje ve filmu klíčovou roli. Pro Transformery totiž skýtá velice rozmanitou škálu možností, například podmanit si celý vesmír. A to se zalíbí Megatronovi, který takto započne velice krutou válku. Během níž se však Krychle ztratí ve vesmíru. Megatron jí sleduje, až zjistí, že se dostala na Zemi. Tak ho napadne, že by pomocí její síly mohl vybudovat novou armádu svých přisluhovačů z pozemských elektronických zdrojů. Tato schopnost Krychle je několikrát velice názorně představena ve filmu, kde pomocí energie z Prajiskry obživne například telefon, interiér automobilu nebo automat na pití. Tato schopnost ale z Krychle dělá nedobrovolný nástroj. Všechny stroje takto přivedené k životu mají téměř nulovou inteligenci, tudíž jsou to jen agresivní vraždící monstra, zatímco u stvoření inteligentních bytostí jako jsou Transformeři je zřejmý specifický záměr samotné Krychle.

Podobně na tom je i Prajiskra ze seriálu Transformers Animated, kde také získala roli stvořitele Transformerů. Zde je ale zvýrazněna jako inteligentní bytost ještě víc, než v Bayově filmu. Například sama od sebe zprovozní vesmírný portál, aby mohli Autoboti uprchnout před Megatronem, nebo vloží část své síly do klíče malé pozemské dívky Sari.

Pojem Prajiskra se vyskytuje v dějových univerzech Generation 1, Transformers Live Action Movie a Transformers Animated

 
Copyright © 2007-2008.
Bez souhlasu provozovatele stránek je zakázáno kopírování veškerého zde publikovaného materiálu.
Pro další info se obraťte na mtmte@email.cz.