Transformers - Víc, než se zdá

Témata

Transformers Live Action Movie [Tf 07]

Od Generation 1 se jedná o bezesporu nejúspěšnější dějové univerzum vůbec, které zařadilo Transformers opět do kurzu, přizpůsobilo je širšímu publiku a především se zasloužilo o vznik těchto stránek. :)
Na počátku tohoto univerza stál uznávaný americký režisér Steven Spielberg, který, přestože v 80. letech nebyl z nejmladších, právě probíhající Transformers mánii bezhlavě propadl a nákup pravidelné dávky skládajících robotů pro vlastní ratolesti byl jen záminkou pro to, aby si s nimi mohl hrát sám čtyřicetiletý Spielberg. V inkriminované době pak na druhém konci Ameriky žil i tehdy 18letý Michael Bay, jehož život bude s Transformers jednou nenávratně propojen. Ale ne dnes. Dospívajícího muže než roboti měnící se v auta totiž zajímají spíše vozidla skutečná a místo civění na animáky raději pokukuje po děvčatech. Když mu tedy za dalších 20 let Spielberg zavolá s nabídkou režírovaní celovečerního filmu o Transformers, nejdříve nad nápadem nevzrušeně mávne rukou.

Kde by ale dnes Steven Spielberg byl, kdyby se jen tak vzdával. Jeho vidina Michaela Baye jako jediného možného kandidáta pro režii filmu, kde se mezi sebou mydlí gigantičtí roboti, byla natolik silná, že ho do čela projektu nakonec přece jen dostal. A řekl bych, že za to může být Michael Bay dnes už jenom rád. A i když byl možná zpočátku příběh filmu Transformers pouze výběrem nejklasičtějších prvků z Generation 1 a vzdávání jí tak hold, obrovský komerční úspěch si žádal další a další rozvíjení příběhu a transformování ho v dolary, až si nakonec přisvojil svoje vlastní univerzum.

Ze všeho nejdřív je potřeba si uvědomit, že samotný kmen tohoto velice bohatě rozvětveného univerza tvoří samotný film Transformers z roku 2007. Zde je celá základní dějová linie a úvod do příběhu pojmut značně zjednodušeně, což je ale u univerza, které bude drtivá většina diváků vnímat pouze skrz jeden celovečerní film, poměrně pochopitelné. Například jeden artefakt z filmu jménem Prajiskra zastupuje funkce hned několika prvků z doposud známých dějových linií (například Matrici jako zdroj obrovské síly, Primuse jako stvořitele Transformerů nebo jinou Prajiskru-v tomto případě by se hodila spíše ta „Všejiskra“- ve smyslu shromaždiště duší/jisker všech Transformerů).

Z komerčního (a třeba vlastně i z tradičního :) důvodu pak na film navazuje série hraček, která místo postav z filmu doplňuje nové charaktery, které ale samy o sobě taky musí být s narativním stromem nějak spojeny a s tímto odvětvím se proplétají další prvky tohoto univerza, například počítačových her nebo komiksů. Krásným příkladem takovéto situace je například Decepticon Swindle, který se sice neobjevil ve filmu, ale mohli se s ním setkat čtenáři komiksu Transformers Movie Prequel. A přestože se tam Swindle představuje pouze na okamžik a jenom ve své protoformě, už jen tento podnět stačí k vytvoření vlastní figurky s konkrétním alternativním módem na Zemi.

Z tohoto univerza tak postupně vzniká spousta knih, her a komiksů, především se ale všichni jistě těšíme na filmové pokračování Transformers 2. Z toho důvodu se taky bude profil tohoto univerza často doplňovat.


Univerzum Transformers Live Action Movie obsahuje:
Transformers (film od kterého se celé univerzum odvíjí)
Transformers Movie Adaptation (komiks na motivy film)
Transformers: Movie Prequel (komiks dějově předcházející filmu)
Transformers OST Soundtrack (písničkový soundtrack k filmu)
Transformers SCORE Soundtrack (instrumentální soundtrack k filmu)
Doplňuje se...
 
Copyright © 2007-2008.
Bez souhlasu provozovatele stránek je zakázáno kopírování veškerého zde publikovaného materiálu.
Pro další info se obraťte na mtmte@email.cz.