Transformers - Víc, než se zdá

Témata

Transformers (Tf 07)

Už před počátkem času existovala Krychle. Nevíme, odkud pochází, ale dokáže stvořit světy a zaplnit je životem. Tak se zrodila naše rasa. Zprvu jsme žili v míru, ale každou obrovskou sílu chtějí někteří využít k dobru a jiní ke zlu. A tak začala válka. Válka, která zpustošila naši planetu a uvrhla ji do náruče smrti. A Krychle se ztratila v dalekých hlubinách vesmíru. Vydali jsme se napříč galaxií a doufali, že ji najdeme a zachráníme náš domov. Prohledávali jsme každou hvězdu, každý svět. A když se zdálo, že nadějím je konec, dozvěděli jsme se o objevu na neznámé planetě jménem Země.
Ale přišli jsme pozdě.“
Dvě znepřátelené frakce stejného druhu mimozemského života při hledání magického artefaktu jménem Prajiskra přesunují svůj dlouhověký boj na planetu Zemi. Tito unikátní robotičtí humanoidi se vyznačují především schopností napodobit různé všední stroje (automobily, letadla) a žít tak na naší planetě nepovšimnutě. Zatímco zlí Decepticoni se nabourávají do přísně tajných dokumentů americké armády v naději najít nejen Prajiskru, která by jim dopomohla k ovládnutí vesmíru, ale i jejich vůdce Megatrona, který zde před mnoha tisíci lety při hledání Krychle ztroskotal, hodní Autoboti posílají svého zvěda pátrat na vlastní pěst, aby pak Prajiskra mohla být zničena. Obě skupiny však mají stejný cíl: najít potomky polárníka Witwickyho, který před více než sto lety objevil Megatrona a souřadnice Prajiskry byly nevědomky vepsány do jeho brýlí.

A naštěstí pro Sama Witwickyho (Shia LaBeouf), prapravnuka statečného objevitele, svého cíle jako první dosáhne Autobot Bumblebee, skryt pod vizáží starého Chevrolet Camaro, který se Samovi doslova vnutí k zakoupení. Když tedy zjistí, že brýle našel, kontaktuje ostatní Autoboty pod vedením Optima Primea (dalšími členy týmu jsou nadporučík Jazz, zdravotník Ratchet a zbraňový specialista Ironhide). Sam a jeho novopečená přítelkyně Mikaela (Megan Fox) se spojují s Autoboty ve snaze zničit Prajiskru. Do cesty se jim ale staví nejen Decepticoni, ale i tajná vládní organizace Sector 7, která zajme Bumblebeeho a dělá na něm pokusy.

Později se však zjistí, že ve skryté základně pod Hooverovou přehradou vláda uchovává nejen zmrazeného Megatrona, ale i Prajiskru. Tam však zaútočí Decepticoni, osvobodí Megatrona a následný boj o Krychli se pak přesouvá do nedalekého Mission City. Zde Autobotům v boji proti Decepticonům pomáhá americká armáda pod velením kapitána Lennoxe (Josh Duhamel), který už s Decepticony měl tu čest, když jako jeden z mála přežil jejich útok na základnu v Kataru. Celý konflikt se skládá z mnoha jednotlivých sub-bojů, ve kterých se spojenci snaží odlákat pozornost Decepticonů od Sama, který musí Krychli dostat do bezpečí. Decepticoni sice mají obrovskou převahu, přesto ale, když se všem nadějím zdá být konec, se Samovi podaří vsunout Prajiskru Megatronovi do hrudi, jenž takový nápor energie není schopen vstřebat, a oba jsou zničeni.

V závěru Autoboti společně s lidmi oslavují své vítězství a svolávají všechny své bratry na „nové místo, kterému mohou říkat domov“. Hrozba však není úplně zažehnána.

Okolo filmu Transformers vznikl obrovský boom hned od premiéry (3. červenec 2007). Nadšeni nebyli jen fanoušci původních robotích příběhů, ale i ti, kteří se s tímto fenoménem setkali úplně poprvé. Díky doslova výbušné režii Michaela Baye, ne nadarmo nazývaného nejlepším režisérem akčních filmů všech dob, se do kin hrnulo i spoustu lidí, kterým je samotná mytologie ukradená, ale slibovali si zážitek akční extáze, který se posléze skutečně dostavil. A tak se diváci do kin hrnuli ze všech stran a z původního rozpočtu 150 milionů dolarů (vzhledem k tomu, co Bay ve filmu vytváří je to až směšná suma) se tak vytěžilo přes 700 milionů. Film si získal ohlas i u vážených kritiků, kteří sice poukazují na zjevnou jednoduchost, pro Baye tak charakteristickou naivnost snímku nebo až nechutný product placement, ale sami přiznávají, že žádný z těchto argumentů nemůže konkurovat faktu, že nikdy dříve nebyl žádný film tak našlapaný akcí a skvělými efekty a celkově je to dokonalé vizuální vysvětlení pojmu „cool“ (ať si o Bayovi myslíte co chcete, musíte uznat, že tak působivý přechod z instrumentální hudby do punk rocku prostě nikdo jiný nedokáže).

Přes svoje záporné stránky si však členové filmové akademie nechtěli troufnout ocenit film Oscarem, zůstalo tak pouze u tří nominací (nejlepší střih zvukových efektů, nejlepší zvuk a nejlepší triky). Film však zazářil například na britském udílení cen Bafta nebo Visual Effects Society, odkud si film odnesl rovnou tři ceny.

PS: Poslední dobou je děsně IN mít na něco vlastní názor, takže mou vlastní skromnější recenzi si můžete přečíst zde.


Film Transformers spadá do dějového univerza Transformers Live Action Movie
 
Copyright © 2007-2008.
Bez souhlasu provozovatele stránek je zakázáno kopírování veškerého zde publikovaného materiálu.
Pro další info se obraťte na mtmte@email.cz.