Transformers - Víc, než se zdá

Tvůrci

Michael Bay

Ještě před pár lety by nikoho ani nenapadlo si tohoto krále akčních blockbusterů s Transformers nějak spojovat. Dnes už ale víme, že tento muž stál za největší propagační akcí těchto robotů od 80. let.

Michael Benjamin Bay se narodil 17. února 1965 v Los Angeles, kde také vyrůstal, bohužel ale pouze u adoptivních rodičů. Poté co byl odmítnut několika filmovými školami se pak uhnízdil na Art Center College of Design v Pasadeně, poté přešel na Wesleyan University v Connecticutu.

Po skončení školy se prvními oběťmi Bayovy tvořivosti staly hudební videoklipy. V této profesi měl mladý Michael možnost spolupracovat s takovými umělci, jako třeba Meat Loaf, Richard Marx, Donny Osmond, Lionel Richie nebo „rocková babička“ Tina Turner. Ani když se později vrhl na televizní reklamy, se vysokého standardu nepustil. Zakázky na tvorbu reklamních shotů dostával třeba od prodejců obuvi Nike nebo piva Budweiser.

Prvním režisérským počinem Michaela Baye byl akční film z roku 1995 Mizerové s Willem Smithem a Martinem Lawrencem v rolích dvou afroamerických detektivů, beroucích zákon do vlastních rukou. Film byl velice úspěšný jak u diváků, tak komerčně – rozpočet devatenácti milionů dolarů zvýšily celosvětové tržby skoro osmkrát.

Po Mizerech následovaly další filmy, jako Skála, Armageddon nebo dokonce Mizerové 2. Díky těmto počinům se Michael Bay stal velice známou celebritou, která do každého svého díla vtiskne svůj nenahraditelný rukopis. Ať už to je hvězdné obsazení v každém jeho filmu (u těch klipů a reklam si na to hold příjemně zvykl), či typicky „bayovské“ automobilové honičky, krouživé záběry, scenérie zalité zapadajícím sluncem nebo vyzdvihování americké armády na nebesa. Ve filmech Michaela Baye není prostě nikdy špatné počasí, neexistují zde nehezké ženy ani omšelá auta. I ta sebemenší jiskřička vyvolá ohromný výbuch a střelné zbraně nikdy nemají nedostatek nábojů.

Tyto Bayovy rysy jsou pro některé terčem posměchu, pro jiné jsou to zase praktické důkazy toho, že Michael Bay je nejlepším režisérem akčních filmů všech dob.

Do Bayova života vstupují Transformers ve chvíli, kdy mu jednoho dne zavolá Steven Spielberg a nabídne mu režii celovečerního filmu ze světa těchto robotů. Se silnou dávkou nezájmu nad filmem na motivy hraček Michael nabídku nejdřív odmítá. S vidinou auta, které se během rychlosti 200 kilometrů v hodině změní v robota, ale nakonec mění názor a do Transformerů se pouští. A dnes už víme, že chyba to rozhodně nebyla.


Filmografie:

1995 – Mizerové

1996 - Skála

1998 - Armageddon

2001 - Pearl Harbor

2003 - Mizerové 2

2005 - Ostrov

2007 - Transformers

2009 - Transformers 2

 
Copyright © 2007-2008.
Bez souhlasu provozovatele stránek je zakázáno kopírování veškerého zde publikovaného materiálu.
Pro další info se obraťte na mtmte@email.cz.