Transformers - Víc, než se zdá

Autoboti

Bumblebee

Při každém novém kontaktu Autobotů s lidmi je zapotřebí někoho, kdo by působil jako most mezi oběma světy za účelem vzájemného porozumění. A ve většině případů je tímto elementem právě přátelský žluťásek Bumblebee.

Tenhle robot je přesným opakem svých heroických bratrů. Rozhodně není z největších a moc neohromuje ani svou inteligencí. Své robo-srdce má ale na správném místě a právě proto má ze všech Autobotů nejblíže k lidem. Byl to právě on, kdo se v G1 seriálu Transformers spřátelil se Spikem Witwickym a jeho otcem Sparkplugem a představil je Optimovi a ostatním.

Přestože je Bumblebee v akci většinou poměrně užitečný (často působí jako špion) a jen tak nějakého Decepticona se nezalekne a tudíž by se mu lehce dalo přišít ono tolkienovské „i malý človíček dokáže velké věci“, jeho velikost pro něj není vždy zrovna výhodná. Při svých proporcích a bezhlavé srdnatosti, která mu nařizuje bránit své jak autobotí tak lidské přátele, se velice často stává vězněm Decepticonů. Nejednou mu také byla upravena nebo vymazána paměť či ho ovládl Megatron a poslal ho proti Optimovi.

Už od původního seriálu a počátečních Marvel komiksů tak byl Bumblebee (v doslovném překladu Čmelák) navržen tak, aby se s ním nejmenší diváci mohli lehce ztotožnit. K tomu jim dopomáhal i jeho roztomilý automód v podobě žlutého Volkswagena Brouka, v němž se lidské postavy v příběhu vozily asi nejčastěji.

Přátelství Spika a Bumblebeeho nekončí ani v událostech Transformers the Movie, odehrávající se v roce 2005, kdy je Spike už dospělý a má vlastního syna. V dalších sériích odehrávajících se po filmu je Bumblebee vylepšen a přestavěn v Gold Bugea (Zlatý brouk), duší je to ale stále ten malý čmelák.

Vzhledem k pro Transformers tak typické recyklaci všeho žádaného je docela s podivem, že vyjímaje několika komiksových sérií z dílen Dreamwave či IDW comics z G1 univerza se s Bumblebeem znovu setkáváme až v roce 2007 v trháku Michaela Baye. Přestože ten zde představuje spíše neposlušného puberťáka, co čůrá na vládní agenty a tancuje na hip-hop, titulní osobnost zůstala zachována, především díky producentu Stevenu Spielbergovi, který si vztahem Bumblebeeho a mladého Sama Witwickyho připomínal staré časy s E.T. Mimozemšťanem.

Přesto je ale Bumblebee o poznání dospělejší. Místo malého Volkswagenu se transformuje nejdříve do omšelého Chevrolet Camaro z roku 1976, poté do zcela nového modelu (celý ten humbuk okolo nového automódu je tak děsně cool, že si pomalu ani neuvědomíte, jak odporný je to vlastně product placement :). Nezůstalo ani u Bumblebeeho klasické bezbrannosti, o čemž by vám mohli vyprávět minimálně Decepticoni Brawl a Barricade, kteří od Bumblebeeho během filmu dostali pěkně na budku.

Dalším pojítkem se Spielbergovou vizí mírumilovného mimozemšťana je fakt, že Bumblebee během filmu nemůže mluvit a komunikuje tak pouze díky autorádiu. Tento jev byl vysvětlen v komiksu Transformers Movie Prequel. Během jedné ze cybertronských bitev o Prajiskru byl totiž Bumblebee zajat Decepticony a dlouze mučen, až mu byl velice silně poškozen hlasový procesor. Na konci filmu nám ale přecejen pár vlídných slovíček sdělí a pak se Samem a Mikaelou odjíždí do zapadajícího slunce.
O tom, že se objeví ve dvojce, není nejmenších pochyb.

Naposled se s Bumblebeem setkáváme v novém seriálu Transformers Animated, kde se nám dostává působivé směsi obou dvou předcházejících postav, čehož byť výsledkem nezbedný adolescent. I zde navazuje Bumblebee jako první kontakt s lidmi. Konkrétně se seznámí s malou Sari, dcerou bohatého vynálezce a průkopníka v robotice. Jako alernativní mód si vybere blíže nespecifikované auto kapitána deatroitské policie. Z jeho závodních pruhů a bojové roušce na samotném Bumblebeem je přesto vidět poměrně silná podobnost se svým filmovým bratrem.

Stejně jako v G1 trpí Bumblebee z Transformers Animated pocitem méněcennosti a snaží se být ve všem lepší, než ostatní Autoboti, což ho ale opět žene do velkých problémů.


Postava Bumblebee se vyskytuje v dějových univerzech Generation 1, Live Action Movie a Transformers Animated

 
Copyright © 2007-2008.
Bez souhlasu provozovatele stránek je zakázáno kopírování veškerého zde publikovaného materiálu.
Pro další info se obraťte na mtmte@email.cz.