Transformers - Víc, než se zdá

Ostatní

Dinoboti

Člověk vymyslel Transformery a Transformeři vymysleli Dinoboty. - Ano, i tak by se dala shrnout podstata monstrózního robotického komanda, které je v největší nouzi vždy připraveno vyrazit a nakopat pár deceptikonských zadků.

Dinoboti jsou prakticky nejznámější a nejčastěji se vyskytující v univerzu Generation 1, tady jejich příběh začíná hned v jednom z úplně prvních dílů úplně první série úplně prvního seriálu o Transformers. Konkrétně tu mluvím o epizodě osmé SOS Dinobots. Jednoho dne naleznou Autoboti ve své podzemní skrýši pozůstatky dinosaurů. Když se pak dozvědí, co vlastně ve své době byli zač, jsou z nich nadšeni a v tom napadne Autobota Wheeljacka, že struktura dinosauřího těla by mohla být perfektní předlohou pro výrobu bojových robotů. Společně s Ratchetem tak Wheeljack sestrojí první tři Dinoboty.

Ale ze začátku to s nimi neměli vůbec lehké. Stejně jako jejich organičtí předchůdci totiž Dinoboti nebyli moc chytří. Co ale Wheeljack nedotáhl na inteligenci, to dohnal na jejich síle. První jejich prezentace proto neproběhla zrovna hladce, boti se rozzuřili a totálně zdevastovali centrálu. Poté Optimus Prime nařídil vyřadit Dinoboty z provozu. Wheeljack se ale se svými výtvory nechtěl jen tak rozloučit a tak je potají upravoval a zdokonaloval. Když pak při jedné bitvě z Decepticony udělal Megatron Autobotům extrémní dusno, Wheeljack využil příležitosti a zprovoznil Dinoboty, kteří pak Optima a zbytek Autobotů zachránili.

Postupem času se k původním třem Dinobotům přidali další dva. Celou skupinu vedl agresivní neruda Grimlock, jehož alternativní mód byl Tyranosaurus Rex, původní trojici pak doplňují ještě Slag (Triceratops) a Sludge (Brontosaurus). Novější dva pak byli Swoop (Pterodactilus) a Snarl (Stegosaurus) .

Dinoboti se stali jednou z nejmocnějších zbraní Autobotů. Jakmile se tahle pětice objevila na bojišti, Decepticonům začaly reznout tříselné obvody. Jistě, Megatron se je párkrát pokusil ovládnout, ale to je vždycky jen ještě víc nakrklo a pořádně ho zmlátili.

"Já, Grimlock, ne ´hodný Dino´ já drtit hlavy!"

V celovečeráku Transformers: The Movie jsou Dinoboti spíše prostředkem pro pobavení menších diváků. Za vše vypovídá například scéna, kde Grilmock úpěnlivě prosí starého veterána Kupa, aby mu pověděl nějakou další válečnou historku. Když jde ale do tuhého, ani byste ho nepoznali. Například při znovudobývání pozemského města Autobotů mají Dinoboti za úkol zničit Devastatora, což rozhodně není žádná zívačka (Devastator je jeden z největších Decepticonů vůbec).

Po opuštění televizních obrazovek a filmového plátna pokračuje příběh Dinobotů jak jinak než v komiksech. Jak už to ale bývá, Marvel má svoji vlastní hlavu, a tak se příběhy našich milých dinosaurů od těch seriálových poměrně liší. V komiksu totiž nebyli Dinoboti stvořeni na Zemi, nýbrž na Cybertronu, kde fungovali jako elitní jednotka, což samozřejmě vyžadovalo vyšší inteligenci (představte si Republic Commando ve světě Transformers). Jestliže tedy v seriálu mluvili všichni Dinoboti ve třetí osobě, zde tak mluvil už jen Grimlock, a to navíc nemělo co dočinění s velikostí jeho IQ, nýbrž s faktem, že Grimlocka bez takovéhoto stylu vyjadřování by si nikdo ani nedokázal představit. Podle Marvel Comics tedy nejsou Dinoboti stvořeni na Zemi, ale společně s ostatními Autoboty na ní havarují. Podobně to pak probíhá v komiksech od Dreamwave. S návazností na původní seriál si prostě nikdo hlavu neláme.

Nejčerstvější zmínka o Dinobotech se objevuje v seriálu Transformers Animated, který se na takovéto znovuvzkřišování starých postav doslova specializuje. Dinoboti se tu objevili zatím pouze v jedné epizodě. Původně to byly robotické repliky do prehistorické zoo, pak se do toho ale vložil Megatron a udělal z nich vraždící mašiny. Poslední ingredience nakonec přihodila ještě magická Prajiskra, která v Dinobotech probudila život (slovo jiskra -duchovní energie všech Transformerů, vpodstatě duše- budu vždy dávat opravdu jen do závorek, protože samo o sobě to zní fakt bizardně :). Zatím se tu můžeme setkat pouze s Grimlockem, Slagem a Swoopem. Všichni se podle všeho umí transformovat do robomódu a Grimlockovi nechybí ani jeho prostá mluva. Uvidíme, co bude dál.

Některé neověřené špeky pak hovoří o tom, že Dinoboti by se měli objevit i v Bayových Transformers 2. K tomu vám nic moc zatím neřeknu, musíme si počkat na nějaké ověřené info.

V jednotlivých Transformers příbězích se můžeme setkat s mnoha „Dinoboty“, ale pozor. Není jeden jako druhý. Například v sérii Beast Wars se Dinobot jmenuje jeden z Predaconů, v Unicron Trilogy je dokonce speciální dinobotí druh Mini-Conů, ale o tom snad zase někdy jindy. :)


Postavy Dinobotů se vyskytují v dějových univerzech Generation 1 a Transformers Animated

 
Copyright © 2007-2008.
Bez souhlasu provozovatele stránek je zakázáno kopírování veškerého zde publikovaného materiálu.
Pro další info se obraťte na mtmte@email.cz.